ANBEFALET PROGRAM FOR KLINIKASSISTENTER

ANBEFALET PROGRAM FOR KLINIKASSISTENTER 2019-03-14T13:32:50+00:00

Skræddersyede programmer

Vi har fremhævet de indlæg, som er skræddersyede netop til din faggruppe. Du er selvfølgelig også velkommen til at gå på opdagelse og lade dig inspirere af festivalens andre muligheder.
Du skal ikke tilmelde dig kurserne – du møder bare op. Hvis du ønsker at modtage kursuspoint for din deltagelse, udfylder du blot en evaluering. Under hvert indlæg kan du finde information om taleren, kursusbeskrivelsen, læringspunkter, casebilleder samt antal kursuspoint.

Du kan downloade programmet her.

FREDAG

DENTAL MEDIA SCENEN

Taler: Mikael Kamber
Emne: Teamwork, Kommunikation
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Tandteknikere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 14.45-16.00
Kursustimer: 1,25

Læs mere
DENTANET SCENEN

Taler: Tandplejer Jørn Døi
Emne: Diagnostik
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 9.30-10.30
Kursustimer: 1

Læs mere

Taler: Tandlæge Simon Kold & Klinikassistent Carina Dyrholm
Emne: Digitalt workflow
Faggruppe: 
Tidspunkt: 11.15-12.30
Kursustimer: 1,25

Læs mere
COLGATE SCENEN

Taler: Tandlæge Rikke Freitag
Emne: Tandregulering
Faggruppe:
Tandplejere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 13.45-14.45
Kursustimer: 1

Læs mere
LIVE SCENEN

Taler: Dr. Rana Al-Falaki & Alex Hartmann
Emne: Parodontose
Faggruppe: 
Tandlæger, Tandplejere, Klinikassistenter
Tidspunkt9.30-11.30
Kursustimer: 2

Læs mere

Taler: Tandlæge Simon Kold og Tandlæge Jens Lætgaard
Emne: Kirugi 
Faggruppe: 
Tandlæger, Klinikassistenter
Tidspunkt: 13.30-14.30
Kursustimer1

Læs mere
DEMO SCENEN

Taler: Lone Lenes
Emne: Profylakse
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 9.30-10.15
Kursustimer: 0,75

Læs mere

Taler: Ingrid Fjærvik
Emne: Tandregulering
Faggruppe:
Tidspunkt: 10.45-11.30
Kursustimer: 0,75

Læs mere

Taler: Amin Hüseynov
Emne: Nyheder fra 3Shape
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Tandteknikere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 13.00-13.45
Kursustimer: 0,75

Læs mere

Taler: Lars Clever
Emne: Diagnostik/Profylakse
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 14.00-14.45
Kursustimer: 0,75

Læs mere

Taler: Melvin Sohrabi
Emne: Digital therapy Planning
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Tandteknikere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 15.15-16.00
Kursustimer: 0,75

Læs mere
HANDS-ON OMRÅDET

LØRDAG

DENTAL MEDIA SCENEN

Taler: Dr. Tif Qureshi
Emne: Tandregulering
Faggruppe: Tandlæger, Tandteknikere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 9.15-10.30
Kursustimer: 1,25

Læs mere

Taler: B.S. Christiansen
Emne: Teamwork og målsætning
Faggruppe: Teamet
Tidspunkt: 14.15-15.30
Kursustimer: 1,25

Læs mere
DENTANET SCENEN

Taler: PD Dr. Michael Wicht & Dr. Alexander Aresdahl
Emne: Resin Infiltration
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Tandteknikere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 09.30-10.45
Kursustimer: 1,25

Læs mere
COLGATE SCENEN
LIVE SCENEN

Taler: Tandlæge Jan Kerstein
Emne: Kirugi
Faggruppe: Tandlæger, Klinikassistenter
Tidspunkt: 9.30-10.45
Kursustimer: 1,25

Læs mere

Taler: Tandlæge Simon Kold & Tandlæge Jens Lætgaard
Emne: Kirugi
Faggruppe: Tandlæger, Klinikassistenter
Tidspunkt: 11.15-12.15
Kursustimer: 1

Læs mere
DEMO SCENEN

Taler: Tandplejer Jørn Døi og Tandplejer Kira Maja Victorin
Emne: Tandblegning
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 9.30-11.00
Kursustimer: 1,5

Læs mere

Taler: Amin Hüseynov
Emne: Nyheder fra 3Shape
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Tandteknikere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 13.15-14.00
Kursustimer: 0,75

Læs mere
HANDS-ON OMRÅDET
se hele programmet