ANBEFALET PROGRAM FOR TANDPLEJERE 2018-11-02T13:25:15+00:00

ANBEFALET PROGRAM FOR TANDPLEJERE

Skræddersyede programmer

Vi har fremhævet de indlæg, som er skræddersyede netop til din faggruppe. Du er selvfølgelig også velkommen til at gå på opdagelse og lade dig inspirere af festivalens andre muligheder.
Du skal ikke tilmelde dig kurserne – du møder bare op. Hvis du ønsker at modtage kursuspoint for din deltagelse, udfylder du blot en evaluering. Under hvert indlæg kan du finde information om taleren, kursusbeskrivelsen, læringspunkter, casebilleder samt antal kursuspoint.

Du kan downloade programmet her.

FREDAG

SCENE 1

Taler: Mikael Kamber
Emne: Teamwork, Kommunikation
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Tandteknikere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 14.45-16.00
Kursustimer: 1

Læs mere
SCENE 2

Taler: Tandplejer Jørn Døi
Emne: Diagnostik
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 9.30-10.30
Kursustimer: 1

Læs mere

Taler: Tandlæge Simon Kold & Klinikassistent Carina Dyrholm
Emne: Digitalt workflow
Faggruppe: Tandplejere
Tidspunkt: 11.15-12.30
Kursustimer: 1

Læs mere

Taler: Tandlæge Jan-Frederik Güth
Emne: Erosion
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Tandteknikere
Tidspunkt: 14.15-15.30
Kursustimer: 1

Læs mere
COLGATE SCENEN

Taler: Prof. Dr. Med. Matthias Kern
Emne: Protetik / Proteser
Faggruppe:
Tandlæger, Tandplejere, Tandteknikere
Tidspunkt: 9.45-11.00
Kursustimer: 1

Læs mere

Taler: Tandlæge Rikke Freitag
Emne: Tandregulering
Faggruppe:  Tandplejere, Klinikassistenter

Tidspunkt: 13.45-14.45
Kursustimer: 1

Læs mere
LIVE SCENEN

Taler: Dr. Rana Al-Falaki
Emne: Parodontose
Faggruppe: 
Tandlæger, Tandplejere, Klinikassistenter
Tidspunkt9.30-10.45
Kursustimer1

Læs mere
DEMO SCENEN

Taler: Lone Lenes
Emne: Profylakse
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 9.30-10.15
Kursustimer: 1

Læs mere

Taler: Ingrid Fjærvik
Emne: Tandregulering
Faggruppe: Tandplejere
Tidspunkt: 10.45-11.30
Kursustimer: 1

Læs mere

Taler: Lars Clever
Emne: Diagnostik/Profylakse
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 14.00-14.45
Kursustimer: 1

Læs mere

Taler: Deyar Mahmood
Emne: Digital workflow
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Tandteknikere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 15.15-16.00
Kursustimer: 1

Læs mere
HANDS-ON OMRÅDET

LØRDAG

SCENE 1

Taler: Dr. Tif Qureshi
Emne: Tandregulering
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 9.15-10.30
Kursustimer: 1

Læs mere

Taler: B.S. Christiansen
Emne: Teamwork og målsætning
Faggruppe: Teamet
Tidspunkt: 14.15-15.30
Kursustimer: 1

Læs mere
SCENE 2

Taler: PD Dr. Michael Wicht & Dr. Alexander Aresdahl
Emne: Resin Infiltration
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Tandteknikere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 09.30-10.45
Kursustimer: 1

Læs mere

Taler: Tandlæge Flemming Brandt
Emne: Plast
Faggruppe: Tandplejere
Tidspunkt: 11.15-12.30
Kursustimer: 1

Læs mere
COLGATE SCENEN

Taler: Dr. Hatem Algraffee
Emne: Parodontose
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere
Tidspunkt: 9.45-11.00
Kursustimer: 1

Læs mere

Taler: Dr. Asif Chatoo
Emne: Tandregulering
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere
Tidspunkt: 11.30-12.45
Kursustimer: 1

Læs mere
LIVE SCENEN

Taler: Dr. Serhat Köken
Emne: Plast
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Tandteknikere
Tidspunkt: 13.30-14.45
Kursustimer: 1

Læs mere
DEMO SCENEN

Taler: Tandplejer Jørn Døi og Tandplejer Kira Maja Victorin
Emne: Tandblegning
Faggruppe: Tandlæger, Tandplejere, Klinikassistenter
Tidspunkt: 9.30-11.00
Kursustimer: 2,5

Læs mere
HANDS-ON OMRÅDET
se hele programmet